Stránka sa načítava...

Čo robiť pri výkyvoch fondov

Chce to čas

Druhý pilier je ako tvoja nenáročná izbová rastlina, ktorá ti bude pri pravidelnom zalievaní robiť radosť a po čase sa rozrastie na krásnu zelenú oázu. Už si to predstavuješ? Na oázu si ale musíš chvíľu počkať. Prilievaním svojich úspor do vybraného fondu alebo ich kombinácie dosiahneš vysnívanú pohodu v penzii.

 

Fondy sú však stále súčasťou ekonomiky, v ktorej prebiehajú rôzne cykly a výkyvy. Prirodzene sa preto stane, že hodnota sumy, ktorú máš nasporenú vo svojom fonde, je občas vyššia, inokedy stagnuje, potom nachvíľu poklesne. To všetko môžeš sledovať online vďaka webovej aplikácii Online dôchodok. Chce to hlavne pokoj a nadhľad. Z dlhodobého hľadiska majú totiž naše fondy rastúci trend, či ide o tie garantované alebo negarantované.

Zopakuj si najdôležitejšie pravidlá

Je to aj o riziku

Pamätaj, že čím viac chceš zarobiť, tým väčšie riziko musíš prijať. Riziká sa vzťahujú na vývoj fondov, no slúžia na to, aby ti na dôchodok zarobili. Nemaj preto strach riskovať, najmä, keď je tvoj dôchodok ešte v nedohľadne.

Porovnávaj

Pri výbere fondu sleduj jeho výkonnosť, no aj jeho úrokové riziko či stratégiu. Si fanúšikom strategických hier? V II. pilieri by si sa potom mohol nájsť.

 

 

Ak práve prerábaš, nepanikár

Fondy neustále pracujú a pohyb zhora nadol a naopak je prirodzený. Tak si len vezmi popcorn, vylož nohy a sleduj ako čísla pracujú.

Opakovanie je matka múdrosti

Ak si nie si istý či si si vybral dobre alebo premýšľaš nad zmenou, my ti s ňou pomôžeme. Prečítaj si, na čo všetko sa sústrediť pri výbere fondu.

Výber fondu

V minulom diele ste videli:

Vývoj fondov je ako strhujúci seriál, ktorý ťa vtiahne do deja. „Výcuc“ z neho ti ponúkame v našich pravidelných analýzach. Prečítaj si, čo sa s tvojím sporením vo fondoch dialo za posledný mesiac.

Chceš si sporiť? Nečudujeme sa

Nie je na čo čakať. Druhý pilier si u nás založíš online – kedykoľvek vyplň online zmluvu, alebo príď osobne na ktorúkoľvek pobočku 365.bank.