Komentár k 28.2.2023
Najkratší mesiac roka máme za sebou a bol aj prirodzene chudobnejší na makroekonomické dáta. Niesol sa skôr v duchu predpokladov a špekulácií o ďalšom smerovaní ekonomiky a reakcií centrálnych bánk na nerovnováhu v ekonomike. Tá vznikla v dôsledku vysokej inflácie a spomaľujúcemu ekonomickému rastu až na hrane s recesiou. Vyššie maloobchodné tržby z USA podporili názory o tom, že recesia v USA bude mierna, prípadne sa jej môžu nateraz vyhnúť. Riziko recesie sa znížilo aj v eurozóne, no ostali prítomné inflačné tlaky. Náznaky o tom, že inflácia nás tak rýchlo neopustí, mali za následok domnienku o prísnejšej a dlhšie trvajúcej reštriktívnej menovej politike centrálnych bánk na oboch brehoch Atlantiku. Dlhopisové trhy v reakcii na to odpísali časť januárových ziskov. Rástli výnosy na krátkych aj dlhých splatnostiach, čím ceny dlhopisov klesali. Akciové trhy z pohľadu technickej analýzy hľadali smer. Akciové indexy vyzerali po januárovom raste v lepšej kondícii, avšak nedokázali udržať rastový trend. Zelené čísla sa podarilo dosiahnuť európskym a japonským akciovým indexom, ostatné regióny zaznamenali stratu. Zo sektorového hľadiska klesali všetky sektory v rozmedzí od 0 do necelých 6%. Najmenej sa darilo realitnému sektoru, sektoru materiálov a energetickému sektoru. Na posledný menovaný mal vplyv pokles cien energií.
Dňa 24. februára uplynul rok od vstupu ruských vojsk na Ukrajinu a zdá sa, že koniec vojny je nedohľadne. Najväčšími podporovateľmi Ukrajiny boli USA a EÚ, ktoré opäť navýšili sankcie voči Rusku. Najviac škôd zasiahnutím rakiet, okrem najvzácnejších životoch, bolo spôsobených na rezidenčných domoch.
V závere mesiaca dosiahla Británia s EÚ dohodu o fungovaní obchodu so Severným Írskom. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska pred dvomi rokmi vystúpilo z EÚ, pričom Írsko ostalo členom EÚ a rozdelený ostrov sa dostal do obchodných ťažkostí. Britská centrálna banka vyčíslila stratu v dôsledku brexitu na 1,3% HDP a predpokladá, že v dôsledku zamrznutia podnikateľských aktivít bude strata ešte vyššia.
Vo februári sa hlavné svetové akciové indexy vyvíjali nasledovne: americké akciové indexy: S&P 500 -2,61%, DOW JONES -4,19%, NASDAQ -0,49%, RUSSELL 2000 -1,81%, európske akciové indexy: EURO STOXX 50 +1,80%, STOXX EUROPE 600 +1,74%, DAX +1,57%, FTSE 100 +1,35%, CAC 40 +2,62%, ázijské akciové indexy: Nikkei 225 +0,43%, Hang Seng -9,41%, index rozvinutých trhov: MSCI World -2,53%, index rozvíjajúcich sa trhov: MSCI EM -6,54%.
Najvýraznejší pohyb na forexovom trhu zo sledovaných mien zaznamenal americký dolár, ktorý voči euru posilnil na úroveň 1,0576 EUR/USD. Menové páry sa vyvíjali nasledovne: EUR/USD -2,64%, EUR/CAD -0,16%, EUR/GBP -0,21%, EUR/CHF +0,14%, EUR/PLN -0,09%.
Drahým kovom sa nedarilo, poklesla cena zlata (-5,26%), platiny (-11,88%) aj paládia (-14,21%).
Akciový fond zaznamenal za február mierny pokles o 1,72%, od začiatku roka vzrástol o 1,58%. Počas mesiaca nedošlo k výrazným zmenám v zložení fondu.
Národná rada SR schválila 8. novembra 2022 novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Niektoré úpravy začali platiť už od 1. januára 2023. Všetky zmeny v 2. pilieri nájdete na našom webovom sídle https://365life.sk/zmeny.